همسر شکاک و رَوِش های برخورد صحیح با همسر شکاک

همسر شکاک و رَوِش های برخورد صحیح با همسر شکاک

رَوِش های برخورد صحیح با همسر شکاک

اعتماد و احترام، پایه و اساس زندگی مشترک است. در واقع زندگی بدون اعتماد و احترام دوطرفه شکست پذیر خواهد بود. شک و بدبینی یکی از معضلات زندگی مشترک است و می تواند احترام را از بین برده و منجر به جدایی زوجین شود. در این مقاله روش دات نت سعی دارد به بررسی خصوصیات و نشانه های همسر شکاک، دلایل شکاک بودن همسر و روش های برخورد صحیح با همسر شکاک بپردازد.

زندگی ترسناکی است اگر هر روز احساس کنید یک نفر شما را زیر نظر دارد، به هر کاری که می‌کنید حساس است و اجازه نمی‌دهد هرجایی بروید.

کار آسانی نیست که به همسرتان بفهمانید او بیش از اندازه شکاک است به ویژه اگر شما تازه ازدواج کرده باشید. بعضی از واکنش‌های خاص مثل داد و بیداد و قهر کردن در برابر پرسش‌های همسرتان مثل اینکه «کجا بودی؟ با کی بودی؟ چرا تلفنت رو جواب ندادی؟ چرا این عطر خاص رو استفاده کردی؟» بسیار ناشیانه و بی‌فایده هستند.

پس اگر احساس می‌کنید همسرتان شکاک است باید به دنبال راهکارهای مفیدتری باشید.

دلایل شکاک بودن همسر :

 • حسادت
 • عدم اعتماد به نفس
 • عدم شناخت کافی همسر
 • بد دلی به خاطر روابط قبلی
 • شک بیمارگونه و وسواس فکر
 • افزایش خیانت در جامعه

خصوصیات و نشانه های همسر شکاک :

معمولا افراد بدگمان، نسبت به همه افراد، بی‌‌اعتماد و شکاک هستند و مسئولیت احساس بی‌‌اعتمادی خود را به عهده نمی‌گیرند و آن را به دیگران نسبت می‌‌دهند.

همسر شکاک اغلب تحریک پذیر، پرخاشگر و خشمگین‌‌اند و حالت متخاصم دارند. افراد متعصب و جزم اندیش، افرادی که مدارکی دال بر تخلف دیگران از قانون گردآوری می‌‌کنند، کسانی که به همسر خود بدون وجود دلایل و مدارک کافی سوء ظن مرضی دارند و اشخاص بدعنقی که اهل دعوا و مرافعه‌‌اند و… اغلب دچار اختلال شخصیت پارانوئید یا همان اختلال شخصیت بدگمان هستند.

این افراد همیشه با دیدگاه منفی به مسائل نگاه می کنند و هرگز به بهتر شدن اوضاع امیدوار نیستند.

در واقع همیشه نسبت به برقراری ارتباط با دیگران دو دل و مردد هستند و رابطه ی اجتماعی خوبی با دیگران ندارند.

افراد شکاک کنترل گر هستند، این یکی از ویژگی های مشخص آن ها است. این اشخاص نوعی وسواس فکری دارند که اگر همه چیز طبق نظم و مورد نظر آن ها نباشد احساس ناراحتی می کنند.

از خصوصیات بارز افراد شکاک حسادت است. توصیه می‌‌شود چنانچه طی دوران آشنایی و نامزدی و حتی عقد همسر متوجه نوعی غیرت یا حسادت شدید یا بیمارگونه شدید، حتماً برای ارزیابی به متخصص مراجعه نمایید.

روش های برخورد صحیح با همسر شکاک :

اگر شکاکیت همسرتان یک مشکل جدی روانی و نیازمند مراجعه به روان شناس نباشد شما می توانید با روش های زیر به صورت صحیح با همسر شکاک خود برخورد کنید.

۱- این را بپذیرید که شما تقصیری در شکاک بودن همسرتان ندارید.

قبل از هر چیزی، سعی کنید بپذیرید که شما مقصر شکاک بودن همسرتان نیستید.

او ممکن است تمام روز مشغول کنترل کردن شما باشد. ایمیل‌هایتان را چک کند و با نام کاربری شما در اینترنت فعالیت کند تا از روابط شما سر دربیاورد. اما این مشکل شما نیست و فقط بخاطر بی‌اعتمادی همسرتان است.

باید بدانید که شما عامل چنین رفتارهایی نیستید، بلکه بدگمانی همسرتان به علت طرز برداشت متفاوت اوست، به این معنی که نوع نگاهش به وقایع زندگی با نوع نگاه دیگران فرق دارد.

واکنش‌های آنی و دفاع از خودتان کمکی به وضعیتی که در آن هستید نمی‌کند. شما حق دارید ناراحت باشید اما حتی یک لحظه فکر نکنید شما غیرطبیعی هستید و راه و رسم برقراری یک رابطه عاطفی زناشویی را نمی‌دانید.

بعید است که بتوانید به این قبیل افراد ثابت کنید برداشت‌شان غلط است و باید نوع نگاه‌شان را تغییر بدهند، پس چه بهتر که بدگمانی‌های همسرتان را شخصی نکنید.

همسر شکاک و رَوِش های برخورد صحیح با همسر شکاک
۲- نیازی نیست از خودتان دفاع کنید.

وقتی همسرتان برای چندمین‌بار از شما می‌پرسد که مثلا پای تلفن با چه کسی حرف می‌زدید و چه می‌گفتید، هر لحظه ممکن است کاسه‌ی صبرتان لبریز شود، اما سعی کنید به‌جای اینکه حالت تدافعی به خود بگیرید، با آرامش و خونسردی برخورد کنید. اگر با عصبانیت وسط حرف همسرتان بپرید یا بداخلاقی کنید و واکنش‌های تندی از خودتان نشان بدهید، فقط اوضاع را وخیم‌تر می‌کنید و بدگمانی‌های همسرتان را تشدید می‌کنید.

همسر شکاک و رَوِش های برخورد صحیح با همسر شکاک
۳- به صحبت های همسرتان گوش دهید.

به جای انتقاد یا واکنش‌های تند کمی به حرف‌ها و نگرانی‌های همسرتان گوش بدهید اجازه دهید طرف مقابل بداند که می‌تواند احساساتش را نزد شما بازگو کند. ترس‌ها و نگرانی‌هایش را بشنوید و سعی کنید بفهمید که این احساسات منفی از کجا آب می‌خورند. همین که او بتواند به شما اعتماد کند تا از ترس‌ها و نگرانی‌هایش بگوید قدم مهمی برای بهبود احساس بی‌اعتمادی اش برداشته است

اگر از تلاش برای ایجاد اعتماد در همسرتان خسته شدید باید با همسرتان درباره احساساتتان حرف بزنید. به او بفهمانید که رفتارش چه احساس ناراحت‌کننده‌ای در شما ایجاد می‌کند .

مجددا به همسرتان اطمینان بدهید که عاشقش هستید و حاضرید روی بهبود جنبه‌هایی از رفتارتان که باعث تحریک آشفتگی او می‌شوند، کار کنید.

رَوِش های برخورد صحیح با همسر شکاک
۴- روی رفتارهای تحریک آمیز خود کار کنید.

بهانه به دست همسرتان ندهید. بعضی از رفتارهای شما ممکن است به نظر همسرتان شک‌برانگیز باشند. اگر عادت دارید در جایی خلوت با تلفن حرف بزنید یا دیر به خانه بیایید آنها را کنار بگذارید. مثلا اگر قرار است اضافه‌کاری داشته باشید و بیشتر از زمان معمول در محل کار بمانید، بهتر است به همسرتان اطلاع بدهید تا بداند دیرتر به منزل برمی‌گردید. و یا وقتی با شما تماس می‌گیرد، تلفن را جواب بدهید و تماسش را تا حد امکان بی‌پاسخ نگذارید.

رَوِش های برخورد صحیح با همسر شکاک

کلام آخر

اگر شکاکیت همسرتان یک مشکل جدی روانی ست حتما به یک روانشناس مجرب مراجعه کنید. مشاور یا روانشناس علت شک و بدبینی شدید همسرتان را تشخیص می‌دهد و روش‌هایی را برای برخورد با این شخص شکاک و مدیریت رابطه توصیه می‌کند. دلیل حسادت شدید گاهی اوقات فراتر از احساس ناامنی و بی‌اعتمادی به عشق است و از اختلالی شخصیتی نشأت می‌گیرد که طبعاً غلبه بر آن از عهده‌ی شما و همسرتان خارج است و باید برای درمان آن به متخصص مراجعه کنید.

[تعداد: 3   میانگین: 5/5]
مدیر رَوِش وب‌سایت
اگه شما هم تو این زمینه تجربه یا نظری دارین خوشحال میشیم با ما در میون بزارین :)

‫۲ نظر

 • جانان گفت:

  اين مطلب براى من مفيد و اموزنده بود.و لطفا راهكار هاى كاهش اين بيمارى هم بگذاريد.سپاس

 • پاسخی بگذارید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.