روش های کنترل خشم

روش های کنترل خشم

روش های کنترل خشم

عصبانیت یک احساس طبیعی است. با این حال ، اگر منجر به پرخاشگری ، طغیان و یا حتی اختلالات جسمی شود، می تواند مشکل ساز شود. کنترل خشم برای جلوگیری از گفتن یا انجام کاری که ممکن است پشیمان شوید بسیار مهم است. قبل از تشدید عصبانیت ، می توانید از راهکارهای خاص برای کنترل خشم استفاده کنید. روش های کنترل خشم شامل موارد زیر است:

 • شروع به شمردن کنید:
  اگر واقعاً عصبانی هستید ، از ۱۰۰ شروع کنید. تا زمانی که شما در حال شمردن هستید ، ضربان قلب شما کند خواهد شد و احتمالاً عصبانیت شما فروکش خواهد کرد. در واقع با این کار مغز شما خود را درگیر شمارش شده و عصبانیت را فراموش می کند.
 • نفس عمیق بکشید:
  با نفس های آرام و عمیق از بینی و بازدم از دهان خود برای چند لحظه ، عصبانیت را کنترل کنید.در زمان عصبانیت تپش قلب بالا می رود و بدن در حالت اضطراب و استرس قرار می گیرد این کار باعث می شود که ضربان قلب شما کاهش یافته و از میزان تنش درونی بدن شما کاسته شود.
 • ورزش کنید:
  ورزش می تواند به آرامش اعصاب و کاهش عصبانیت شما کمک کند. مثلا پیاده روی های سریع یا دوچرخه سواری می تواند تنش های درونی شما را کم کند. هر چیزی که باعث تحرک شما شود ، برای ذهن و بدن شما مفید است.
 • عضلات خود را آرام کنید:
  عضلات خود را شل کنید و در آرامش استراحت کنید سپس نفس های آهسته و عمیق بکشید.
 • مانترا:
  یک کلمه یا عبارت را پیدا کنید که به شما در آرامش و تمرکز مجدد کمک می کند. وقتی ناراحت شدید ، بارها آن کلمه را با خود تکرار کنید. مثلا “آرامش” ، و “من خوب خواهم بود” همه مثالهای خوبی هستند.  تکرار مانترا ها پچ‌ پچ‌ های بی‌ وقفه و بی قراری‌ های ذهنی را آرام می‌کند و به دلیل درگیر بودن مغز با کلمات مانترا خشم شما را کنترل می کند.
 • کشش:
  حرکت های کششی مانند کشش گردن و شانه می تواند به شما در کنترل بدن و مهار خشم کمک کند.
 • به یک مکان آرام بروید:
  به یک اتاق آرام بروید ، چشمان خود را ببندید و در صحنه آرامش بخش خود را تجسم کنید. تمرکز خود را روی جزئیات قرار دهید: آب چه رنگی دارد؟ کوهها چقدر بلند هستند؟ پرندگان زیبا به نظر می رسند؟ این عمل می تواند به شما در یافتن آرامش کمک کند.
 • موسیقی:
  یک موسیقی آرام انتخاتب کنید و بگذارید موسیقی شما را از احساسات دور کند.
 • حرف زدن را متوقف کنید:
  هنگامی که عصبانی هستید سکوت کنید. سکوت به شما فرصت می دهد تا افکار خود را کنترل کنید.
 • شروع به نوشتن کنید:
  آنچه شما نمی توانید بگویید ، شاید بتوانید بنویسید. آنچه احساس می کنید و چگونه می خواهید پاسخ دهید را یادداشت کنید. نوشتن می تواند به شما در یافتن آرامش کمک کند.
 • با یک دوست صحبت کنید:
  زمانی که عصبانی هستید با دوستتان صحبت کنید تا با گفتگو با یک دوست قابل اعتماد و پشتیبان که احتمالاً می تواند دیدگاه جدیدی را ارائه دهد آرامش خود را بدست آورید.
 • تمرین قدردانی:
  یکی دیگر از روش های کنترل خشم تمیرن قدر دانیست. شکرگذاری میتواند در کاهش و کنترل عصبانیت به شما کمک کند.
 • نامه بنویسید:
  برای شخصی که شما را عصبانی کرده است نامه بنویسید. سپس آن را حذف کنید. غالباً بیان احساسات خود به هر شکلی همان چیزی است که شما می خواهید، حتی اگر در چیزی باشد که هرگز دیده نمی شود.
 • خود را در جایگاه شخصی که شما را خشمگین کرده قرار دهید:
  سعی کنید خود را در جایگاه شخصی که شما را خشمگین کرده قرار دهید و وضعیت را از دیدگاه او ببینید. وقتی داستان را می گویید یا حوادث را همانطور که او می بیند ، ببینید ممکن است درک جدیدی به دست آورید و کمتر عصبانی شوید.
 • احساسات خود را ابراز کنید:
  خوب است که بگویید چه احساسی دارید . از یک دوست قابل اعتماد بخواهید که به شما در پاسخگویی به یک پاسخ آرام کمک کند. خشم هیچ مشکلی را حل نمی کنند ، اما گفتگو می تواند به کاهش استرس شما کمک کند و عصبانیت شما را کاهش دهد. همچنین ممکن است از بروز مشکلات آینده جلوگیری کند.
 • برای خود سرگرمی ایجاد کنید:
  وقتی خشمگین و ناراحت هستید نقاشی ، باغبانی یا نوشتن شعر و … را امتحان کنید. ایجاد سرگرمی می تواند در کنترل خشم تاثیر به سزایی داشته باشد.

نتیجه گیری

عصبانیت یک احساس عادی است که هر کس هر از گاهی تجربه می کند. اما اگر متوجه شدید عصبانیت به تجاوز یا طغیان تبدیل شده است ، باید راههای سالم برای مقابله با عصبانیت پیدا کنید. اگر این روش های کنترل خشم که در بالا اشاره شد به شما کمک نمی کند ، با پزشک خود صحبت کنید. یک متخصص روان درمانی یا درمانگر می تواند به شما کمک کند از طریق عوامل اساسی که ممکن است در عصبانیت و سایر مسائل عاطفی نقش داشته باشند ، کار کنید.

[تعداد: 2   میانگین: 5/5]
مدیر رَوِش وب‌سایت
اگه شما هم تو این زمینه تجربه یا نظری دارین خوشحال میشیم با ما در میون بزارین :)

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.