رَوِش های نگه داری حیوانات خانگی در آپارتمان + نکات مهم قبل از خریدن حیوان خانگی

رَوِش های نگه داری حیوانات خانگی در آپارتمان + نکات مهم قبل از خریدن حیوان خانگی

نکات مهم در نگه داری حیوانات خانگی در آپارتمان

افراد زیادی به نگهداری از حیوان خانگی در منزل خود علاقه دارند. حیوانات خانگی موجوداتی دوست ‌داشتنی هستند که می‌توانند یک همراه خوب برای پیاده‌روی و ورزش باشند. همین‌طور می‌توان با نوازش یک حیوان خانگی استرس‌ها و فشارهای عصبی که در دنیای مدرن امروزی وجود دارد را کم کرد. اما شخصی که مسئولیت نگهداری حیوان خانگی را بر عهده می‌گیرد، ابتدا باید محیط خانه را برای ورود آن آماده کند تا پس از ورود آن در اثر نبود امکانات لازم، خود فرد و حیوان دچار مشکل نشوند یا پس از مدتی کوتاه از نگهداری حیوان خانگی پشیمان نشود. پس با ما همراه باشد و روش های نگهداری حیوانات خانگی را بیاموزید.

چه حیواناتی برای نگهداری در خانه مناسب‌ترند؟

“حیواناتی که به‌عنوان همدم انسان‌ها در منازل نگهداری می‌شوند.” این تعریفی است که برای حیوان خانگی به کار می‌رود. در حال حاضر طبق نظر برخی کارشناسان، نگهداری از حیوان خانگی به دلیل حس مسئولیت و جذابیتی که دارد برای درمان افراد افسرده و تقویت حس مسئولیت در کودکان توصیه می‌شود. همچنین به دلیل اینکه برخی حیوانات خانگی مثل سگ به وفاداری معروف‌اند و قابلیت تربیت شدن رادارند همراهی آن‌ها با افراد سالخورده و ناتوان به‌عنوان یاری‌رسان در برخی امور توصیه می‌شود.

حیواناتی که بیشتر با انسان انس می‌گیرند و از گذشته دور نیز در کنار انسان‌ها زندگی می‌کردند وهم اکنون نیز با زندگی مدرن انسان‌ها رابطه خوبی برقرار کرده‌اند عبارت‌اند از: گربه، سگ، پرندگان زینتی و ماهیان آکواریومی. البته علاوه بر این حیوانات خانگی متعارف بعضی افراد به دلیل جذابیت برخی حیوانات آزمایشگاهی و وحشی اقدام به نگهداری از حیواناتی مثل مار، میمون، همستر، کاسکو، خوکچه‌هندی، لاک‌پشت، جوجه‌تیغی، خرگوش. ایگوآنا، سنجاب و…می‌کنند.

در هر صورت هرکدام از این حیوانات را برای نگهداری در منزل انتخاب کنید، اصول اولیه آماده‌سازی منزل برای نگهداری از حیوان خانگی را باید اجرا کنید. البته پیشنهاد می‌دهیم از حیوانات خانگی متعارف در منزل نگهداری کنید که هم مثل سگ و گربه فرمان پذیری خوبی دارند یا مثل ماهی و پرندگان زینتی مکان مشخصی دارند و نگهداری از آن‌ها نیازی به تغییر دکوراسیون منزل ندارد.

رضایت ساکنان آپارتمان، شرط اول نگهداری از حیوان خانگی

اولین مسئله که باید قبل از ورود حیوان خانگی به آپارتمان حل کنید، صحبت با ساکنین ساختمان در مورد تصمیمتان است. ممکن است در یک ساختمان همسایه‌ها به نگهداری از حیوان خانگی در محیط آپارتمان رضایت ندهند. این موضوع معمولاً زمانی که قرار است یک سگ یا گربه را به آپارتمان بیاوریم قوت بیشتری می‌گیرد. به‌ خصوص حیواناتی مثل سگ ممکن است در ساعاتی از شبانه‌روز پارس کنند و با صدای خود آرامش ساکنین ساختمان را مختل کنند. پس حتماً با مطلع شدن از قوانین نگهداری حیوان خانگی در آپارتمان جلوی مشکلاتی که در آینده ممکن است پیش بیاید را بگیرید.

هماهنگی دکوراسیون خانه با علایق حیوان خانگی

حیوان خانگی هرچقدر هم دوست‌داشتنی باشد کسی دوست ندارد که اشیای گران‌بهایش توسط آن‌ها نابود شود. بهتر است وسایل شکستنی و گران‌بها را در جای دور از دسترس حیوان قرار دهید و طوری وسایل را بچیند که با جست‌وخیز حیوان مدام نگران افتادن اشیا از روی قفسه‌ها و یا پیشخوان آشپزخانه نباشید. شاید این در مورد نگهداری از گربه به دلیل تحرک بیشترش اهمیت بیشتری دارد.

خب! چه باید کرد؟!

مبلمان منزل بهتر است از جنس چرم بسیار با کیفیت باشد که تمیز کردن آن با یک دستمال مرطوب امکان‌پذیر باشد و همچنین در اثر پنجه کشیدن گربه خراب نشود. عادت پنجه کشیدنی که گربه ها دارند شاید در زمانی که بچه‌گربه کوچکی هستند دوست‌داشتنی هم باشد ولی با بزرگ شدنش بعد از چند ماه می‌بینید که یک گربه بالغ شش کیلویی با پنجه‌هایش به جان مبلمان منزل افتاده است. برای جلوگیری از دیدن این صحنه‌ها باید سطحی مناسب برای پنجه کشیدن به‌صورت عمودی به دیوار متصل کنید تا هر وقت گربه دوست داشت به آن پنجه بکشد می‌توان از یک پوسته تنه درخت برای این کار استفاده کرد.

سگ‌ها نیز معمولاً عادت به جویدن کفش‌ها دارند. بهتر است از همان ابتدا کمدی قفل‌دار برای قرار دادن کفش‌ها خریداری کنید. البته برای اینکه این رفتار را کنترل کنید نباید از همان ابتدا به او اجازه جویدن دمپایی‌ها را بدهید چون با بزرگ شدنش حتماً سراغ کفش‌های گران ‌قیمتتان می‌رود و آن‌ها را با دندان‌های بزرگش از بین می‌برد. پس بهتر یک اسباب بازی جویدنی برای او بخرید و هر وقت به این کار علاقه نشان داد او را به سمت اسباب بازیش هدایت کنید.

اگر حیوان خانگی شما پرنده‌های تزیینی است حتماً هرازگاهی باید آن‌ را رها کنید تا در محیط خانه پرواز کند لازمه این کار این است که تمامی نقاط خانه محبوس باشد و جای برای خروج پرنده از فضای منزل وجود نداشته باشد. همین‌طور مواد خوراکی که برایشان مضر است در دسترس نباشد.

دقت کنید بعضی از گیاهانی که در آپارتمان نگهداری می‌شوند برای حیوانات خانگی مضر وسمی هستند. حتماً باید از یک دامپزشک در مورد این گیاهان سؤال کنید و در صورت وجود گیاه نامناسب ،قبل از اینکه حیوان خانگی بخرید آن را از محیط خانه دور کنید.

دکوراسیون مناسب برای حیوانات

اختصاص فضای از خانه برای حیوان خانگی

اگر قرار باشد ماهیان آکواریومی را به عنوان حیوان خانگی به خانه بیاورید، ابتدا باید یک آکواریوم با فضای متناسب با تعدادی ماهی‌ تهیه کنید. در مورد پرندگان نیز خرید قفس و قرار دادن آن در مکانی مناسب در منزل اولین کاری است که برای نگهداری از این پردندگان باید انجام دهید. ولی هنگامی نیاز به تغییرات بیشتر در خانه ‌دارید که قصد نگهداری از گربه یا سگ را دارید برای نگهداری این حیوانات اولین کاری که باید انجام دهید فراهم کردن قسمتی از منزل برای استراحت حیوان است. حالا این فضا را هرکس با توجه به دکوراسیون و فضای منزلش به‌گونه‌ای انتخاب می‌کند. مثالا می‌توان فضای خالی در گوشه از منزلتان را با یک تشک و چند کوسن پرکنید تا حیوان خانگی در آنجا استراحت کند یا اینکه کمدی را که داخل آن را با تشک پرکرده‌اید را به‌ عنوان محلی برای استراحت حیوان خانگی در نظر بگیرید.


البته ایده‌های زیادی برای فراهم کردن جای خواب حیوان خانگی وجود دارد که هرکس بنا به سلیقه و اندازه حیوان خانگی‌اش فضای را برای آن در خانه فراهم می‌کند. اختصاص فضای مجزا برای استراحت ولم دادن‌های حیوان خانگی باعث می‌شود تا مو و پشم حیوان دریک جا بریزد و کمتر در فضای خانه پخش شود.

محل مناسب در خانه برای حیوان خانگی

طبق نظر دامپزشکان اگر فضای مخصوصی از خانه برای نگهداری از حیوان خانگی در نظر بگیریم تقریباً هیچ مشکلی در نگهداری از حیوان خانگی انسان را تهدید نمی‌کند. اما در صورت زندگی در یک فضای مشترک بین انسان و حیوان به دلیل پخش شدن پشم و مو حیوان خانگی در همه جای منزل امکان بروز مشکلات برای افراد بالا می‌رود.

مشخص کردن محل ادرار و نظافت حیوان خانگی

حیوانات خانگی قابلیت آموزش را دارند. پس بهتر است قبل از ورودشان به منزل جای را برای دفع ادرار و مدفوع آن‌ها در نظر بگیرید. این مکان باید دورتر از فضای آشپزخانه و محل نشستن افراد باشد تا بو و منظره بد آن دیده نشود. همین‌طور خود حیوان نیز در جای شلوغ معمولاً احساس امنیت ندارد و کار خود را انجام نمی‌دهد. معمولاً سگ‌ها را برای دفع ادرار و مدفوع به بیرون از خانه می‌برند و این موضوع را باید مثل کودک انسان به آن آموزش داد تا کم‌کم بداند در زمان و مکانی مشخص باید کار خود را انجام دهد.


برای گربه‌ها اغلب ظرفی که با خاک پرشده برای این کار استفاده می‌شود حتماً موقع آماده کردن این ظرف یا خرید آن دقت کنید که حیوان که داخل آن احساس راحتی داشته باشد. همین‌طور خاکی در ظرف ریخته می‌شود بوی تندی نداشته باشد زیرا گربه نسبت به بو حساس است و ممکن است هرگز از این مکان برای دفع ادرار و مدفوع استفاده نکند.
همچنین بهتر است در حمام دوش و فضای جداگانه برای نظافت و استحمام حیوان خانگی‌تان در نظر بگیرید. همچنین می‌توانید از مراکزی که خدمات نظافتی حیوانات خانگی را انجام می‌دهند برای استحمام و کوتاه کردن موهای حیوان خانگی استفاده کنید.

نظافت جانداران محصور

در مورد نگهداری از ماهیان آکواریومی نیز باید حتماً آکواریوم را در فضای بگذارید که به‌راحتی بتوانید در فواصل کوتاه آن را شستشو و ضدعفونی کنید. قفس پرندگان نیز باید به‌طور منظم تمیز شود علاوه بر آن استحمام هفته‌ی دو بار پرندگان زینتی در فصول گرم سال از کارهای است که برای نظافت این پرندگان باید انجام دهید این کار از پخش شدن کرک‌های ریز پرندگان در محیط خانه جلوگیری می‌کند.

محل ادرار برای حیوانات خانگی

قبل از ورود حیوان خانگی به منزلتان کودکان را با نحوه‌ی رفتار با حیوان خانگی آشنا کنید. اجازه ندهید وابستگی غیرمنطقی بین کودک و حیوان به وجود آید. زیرا باعث بروز لطمه‌های روانی به کودک در صورت فوت یا واگذاری حیوان خانگی می‌شود.

خرید اسباب‌بازی برای حیوان خانگی

حیوانات خانگی هم مانند کودکان عاشق اسباب‌بازی هستند و اگر از یک اسباب‌بازی خوششان بیایید تا سال‌ها همراهشان است و با آن بازی می‌کنند. البته به این نکته دقت کنید که بهتر است برای هر حیوان خانگی اسباب‌بازی متناسب خودش بخرید. به ‌عنوان ‌مثال گربه‌ها دوست دارند با چیزی بازی کنند که بتوانند با آن جست‌وخیز بیشتری داشته باشند برای همین بیشتر می‌بینیم گربه‌ها با توپ‌ها و طناب و یا نخ‌ها مدت‌ها سرگرم می‌شوند و بالا و پایین می‌پرند اما سگ‌ها به اسباب‌بازی‌های علاقه دارند که بتوانند آن را با دندان‌هایش گاز بگیرند.


دقت کنید که در هنگام انتخاب اسباب‌بازی برای حیوان خانگی ایمنی وسایل را هم در نظر بگیرد. به‌ عنوان‌ مثال از خرید اسباب‌بازی‌های که دارای قطعات جدا شونده هستند خودداری کنید زیرا ممکن است قطعات کوچک توسط حیوان بلعیده شود. در اسباب‌بازی‌های که دارای بند هستند نباید اندازه بند به‌قدری باشد که دور دست یا گردن حیوان بپیچد و باعث آسیب دیدنش شود.

اسباب بازی برای حیوان خانگی


همچنین از کیفیت جنس اسباب‌بازی و رنگی که در آن به‌کاررفته مطمئن شوید که مسمومیتی به خاطر رنگ اسباب‌بازی در حیوان به وجود نیاید. در اسباب‌بازی‌های متحرک نیز حتماً اسباب‌بازی را متناسب با نوع و اندازه حیوان خانگی خود انتخاب کنید. با انتخاب اسباب‌بازی متناسب با حیوان خانگی حتماً صحنه‌های بسیار لذت بخشی از بازی کردنش با این وسایل را خواهید دید.

نکات مهم در نگه داری حیوانات خانگی

حالا که خانه را برای آمدن حیوان خانگی آماده کردید، به نکاتی که برای خرید آن بسیار اهمیت دارد توجه کنید:

  • تمامی اطلاعاتی که برای نگهداری حیوان خانگی لازم است بدانید را از منبع درست کسب کنید ، بهترین مشاور در این زمینه دامپزشکان هستند.
  • حیوان خانگی نیاز به مراقبت و صرف وقت برای آموزش دارد پس قبل از اینکه این مسئولیت را قبول کنید. تمام این شرایط را با موقعیت شغلی و زمان‌های آزاد خود بسنجید و اگر زمان کمی دارید بهتر است در خرید حیوان خانگی تجدیدنظر کنید زیرا ممکن است خیلی زود پشیمان شوید.
  • از ابعاد منفی و مثبت نگهداری حیوان خانگی اطلاع پیدا کنید و به اعضای خانواده خود نیز منتقل کنید.
  • اگر قصد خرید دو حیوان متفاوت را دارید حتماً با مشورت گرفتن از یک دامپزشک گونه‌های را خریداری کنید که باهم سازگار هستند. حتی اگر قصد خرید یک آکواریوم رادارید باید ماهی‌ها را برای آن انتخاب کنید که غیرتهاجمی هستند و به هم حمله نمی‌کنند.
  • دقت کنید هر حیوان خانگی با توجه به نژاد، وزن، سن و شرایط روانی به محیط زندگی و تغذیه خاص خود نیاز دارد پس حتماً حیوانی را انتخاب کنید که با شرایط محل زندگی و روحیات شما سازگاری داشته باشد.
  • حتماً هنگام خرید حیوان خانگی شناسنامه آن را از فروشنده بخواهید. زیرا این شناسنامه‌ها تعداد معاینات دوره‌ای حیوان توسط دامپزشک و مراحل انجام واکسیناسیون را نشان می‌دهد که باعث می‌شود خیالتان از بابت سلامت حیوان راحت ‌شود. خودتان هم بعد از خرید حیوان ابتدا آن را به یک مرکز دامپزشکی ببرید و سلامتش را چک کنید. در صورت نیاز به واکسیناسیون آن را انجام دهید.
[تعداد: 2   میانگین: 5/5]
مدیر رَوِش وب‌سایت
اگه شما هم تو این زمینه تجربه یا نظری دارین خوشحال میشیم با ما در میون بزارین :)

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.