رَوِش های کنترل کودکان و نوجوانان در اینترنت و فضای مجازی

رَوِش های کنترل کودکان و نوجوانان در اینترنت و فضای مجازی

رَوِش های کنترل کودکان در فضای مجازی

با همه گیر شدن استفاده از تبلت، گوشی های هوشمند و دسترسی آسان به اینترنت و فضای مجازی کنترل کودکان و نوجوانان در این فضا روز به روز سخت و پیچیده تر می شود و این مسئله تبدیل به یکی از دغدغه های بزرگ والدین شده است. به همین دلیل تصمیم گرفتیم تا با ارائه ی روش های کنترل کودکان و نوجوانان در اینترنت و فضای مجازی به کاهش این دغدغه ها کمک کنیم. پس با روش دات نت همراه باشید.

تاثیر فضای مجازی بر جسم و روان کودکان و نوجوانان

با توجه به اینکه کودکان و نوجوانان تمایل بیشتری به تکنولوژی­ های مدرن و فضای مجازی دارند میزان تاثیر پذیری آنها از فضای مجازی بسیار زیاد است.

استفاده از فضای مجازی خارج از کنترل والدین می تواند بر جسم و روان کودکان و نوجوانان تاثیر مخرب فراوانی داشته باشد.

تاثیرات مخرب فضای مجازی بر جسم و روان کودکان و نوجوانان می تواند طولانی مدت و یا حتی برگشت ناپذیر باشند.

اعتیاد به اینترنت، افسردگی و اضطراب، بلوغ زودرس، سوء استفاده ی جنسی از کودکان و نوجوانان و آسیب های جسمی و فیزیکی می تواند از تاثیرات مخرب طولانی مدت در کودکان و نوجوانان باشد.

اعتیاد به اینترنت و افسردگی

اعتیاد به اینترنت یکی از مهمترین عوامل افسردگی در کودکان و نوجوانان است.

زمانی که کودک و نوجوانی به اینترنت معتاد شود، انگیزه‌ اش برای تعامل با دیگران کم می‌شود که خود اثرات منفی بر ارتباط شخصی و تعاملات اجتماعی او دارد.

این افراد دوستی‌ها را کم‌تر حفظ کرده، زمان کم‌تری با خانواده سپری و استرس‌های بیش‌تری را تجربه می‌کنند و در نهایت تنها و افسرده‌ خواهند شد.

بی خوابی یا خواب نادرست، علاوه بر آن مواردی همچون غذا نخوردن سر وقت، غرق شدن در بازی ها و فانتزی های دنیای مجازی همگی بر رفتار کودکان و نوجوانان تاثیر می گذارد و موجبات اضطراب و افسردگی را در آن ها فراهم می آورد.

بازی های آنلاین در تزریق اضطراب در فکر و روح کودکان و نوجوان موثر است. هیجانات منفی و اضطراب سبب بروز مشکلات روحی و رفتاری در کودک و نوجوان می شود.

بلوغ زودرس

وقتی یک کودک و نوجوان در فضای مجازی با انبوهی از تصاویر و فیلم‌هایی که مخصوص بزرگسالان است روبرو می‌شود، افکار، نواحی مغزی و رفتار وی تحریک می‌شود.

برخی محتوا‌های مبتذل موجود در فضای مجازی، باعث افزایش فعالیت زود هنگام غدد جنسی در کودکان می‌شود که این امر به افزایش سرعت بلوغ در کودکان می‌انجامد.

اغفال و سوء استفاده ی جنسی

کودکان و نوجوانان که بدون محدودیت از سایت‌های مختلف استفاده و بازدید می‌کنند و نیز از طریق اتاق‌های چت و گپ‌زنی، بیش‌تر در معرض اغفال و سوءاستفاده جنسی قرار می‌گیرند.

صدمات جسمی و فیزیکی

کودکان و نوجوانانی که مدت طولانی در مقابل رایانه می‌نشینند و از فعالیت‌های مورد نیاز این دوران مانند ورزش و تحرکات جسمی دور می‌مانند، دچار صدمات جسمانی مثل چاقی، آسیب‌های اسکلتی، ضعف بینایی، تشنج اپیلپتیک و یا حساس به نور می‌شوند.

رَوِش های کنترل کودکان و نوجوانان در فضای مجازی

روش های کنترل کودکان و نوجوانان در فضای مجازی

اگرچه کنترل و نظارت کودکان و نوجوانان در استفاده از فضای مجازی عملاً غیرممکن و پیچیده است اما ما سعی داریم با روش های کنترل کودکان و نوجوانان در اینترنت و فضای مجازی کمی از دغدغه های والدین بکاهیم.

۱- بر آنچه به عنوان محتوا در اختیار فرزندانتان قرار می گیرد نظارت کنید.

در انتخاب بازی های رایانه ای یا موبایلی، موسیقی، فیلم ها یا کارتون هایی که در اختیار فرزندانتان قرار می گیرد، نظارت داشته باشید.

۲- الگوی مناسبی برای فرزندانتان باشید.

والدینی که از محتوایی نامناسب استفاده می کنند در واقع به فرزندان خود مجوز استفاده از محتوای نامناسب را می دهند پس برای حفاظت از کودکانتان از خودتان شروع کنید.

۳- نظارت و کنترل فرزندان از طریق کنترل محتویات دیده و ذخیره شده.

از محتویاتی که فرزندانتان جستجو و ذخیره کرده اند بازدید کرده و بر آن ها نظارت کنید.

۴- آموزش نحوه ی صحیح استفاده از اینترنت.

اگر به فرزندتان اجازه استفاده از برنامه ای را می دهید آن را به زبان ساده برایش تفسیر کنید و چرایی استفاده را بازگو کنید.
اگر نمی خواهید فرزندتان از برنامه ای استفاده کند نیز باید برایش به زبان ساده و شیوا توضیح دهید که چرا نباید از این برنامه استفاده کند.

۵- عدم تهیه ی موبایل شخصی و یا تبلت برای کودکان.

از تهیه موبایل و تبلت شخصی برای کودکان اجتناب کنید.

۶- کنترل زمان استفاده از اینترنت.

برای فرزندان خود محدوده ی زمانی استفاده از اینترنت مشخص کنید.

۷- دسترسی به فضای مجازی را برای فرزندانتان مدیریت کنید.

از دسترسی مدیریت نشده که بیماریهای چشمی، آسیب به ستون فقرات، اختلال در خواب، اختلال در مکانیزم عصبی، انزوا، تنبلی مغز، کندی اندام های حرکتی و .. را در پی دارد غافل نشوید.
شاید در ظاهر تصور کنیم که فرزندان ما از نسل تکنولوژی هستند اما یادگیری سریع و جدید در کوتاه مدت به مرور زمان بر کندی ذهن آنها اثر گذار خواهد بود و مخاطراتی جدی را به دنبال خواهد داشت.

۸- به روز بودن اطلاعات والدین از اینترنت و فضای مجازی.

هم پای فرزندانتان پیشرفت کنید و دانسته های خود را افزایش دهید.

۹- آگاهی از رمز عبور دستگاه الکترونیکی فرزندان.

سعی کنید برای دستگاه های الکترونیکی فرزندان خودتان رمز عبور قرار دهید یا از رمز عبور آنها آگاهی داشته باشید.

۱۰- نرم افزار های کنترل کننده برای استفاده ی کودکان از کامپیوتر نصب کنید.

این نرم افزار ها میتوانند دسترسی به فولدرها، فایل ها، نرم افزارها، بازی ها، و … را محدود کند. یا فقط در ساعت های خاصی اجازه کار با کامپیوتر را بدهند.

همچنین توسط این نرم افزارها میتوانید دسترسی به اینترنت را محدود کنید یا بعضی از سایت ها را فیلتر کنید. و یا فقط اجاره دسترسی به چند سایت خاص را بدهید.

روش کنترل کودکان و نوجوانان در فضای مجازی

[تعداد: 2   میانگین: 5/5]
مدیر رَوِش وب‌سایت
اگه شما هم تو این زمینه تجربه یا نظری دارین خوشحال میشیم با ما در میون بزارین :)

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.